×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pompa do walki z otyłością

DW
FDA

14 czerwca 2016 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) wydała pozytywną opinię na temat urządzenia AspireAssist, stosowanego w celu zmniejszenia masy ciała. Jest to rodzaj zewnętrznej pompy, która pozwala na odprowadzenie części spożytego posiłku bezpośrednio z żołądka na zewnątrz.



Krytycy tego sposobu walki z otyłością twierdzą, że takie urządzenie przyczynia się do utrwalenia bulimii.

AspireAssist to urządzenie minimalnie inwazyjne. Składa się z rurki, która wychodzi z wnętrza żołądka do portu znajdującego się na powierzchni brzucha. W razie potrzeby pompa może być dołączona do portu. Z jej pomocą można usunąć około 1/3 zawartości żołądka.

Przeprowadzono badanie kliniczne, w którym uczestniczyło 111 pacjentów zaopatrzonych w urządzenie AspireAssist, z dodatkowym zaleceniem modyfikacji stylu życia, oraz 60 pacjentów z grupy kontrolnej, stosujących się wyłącznie do wskazówek dotyczących zmian stylu życia. Badanie wykazało, że po roku stosujący AspireAssist tracili średnio 12,1% całkowitej masy ciała; pacjenci w grupie kontrolnej uzyskali zmniejszenie masy ciała o średnio 3,6 %.

Pacjenci stosujący AspireAssist wymagają częstych kontroli lekarskich w celu monitorowania wykorzystania urządzenia i utraty masy ciała. AspireAssist trzeba ponadto dostosowywać do zmieniających się warunków anatomicznych osoby odchudzającej się (skrócenie rurki łączącej żołądek z portem). Funkcja bezpieczeństwa, w którą zaopatrzono urządzenie, pozwala śledzić liczbę podłączeń pompy do portu i automatycznie przerywa jego działanie po 115 cyklach (około 5–6 tygodni leczenia). Po tym czasie pacjent musi się ponownie umówić z lekarzem na wizytę w celu kontynuowania terapii.

Zgodnie z ogłoszonym przez FDA komunikatem, AspireAssist nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami odżywiania. Urządzenie nie jest także przeznaczone do krótkotrwałego wykorzystywania u osób z umiarkowaną nadwagą.

AspireAssist jest zarezerwowane dla otyłych osób po 22. roku życia, których BMI wynosi od 35 do 55 kg/m2 i którym nie udało się uzyskać zmniejszenia masy ciała i utrzymania tego wyniku za pomocą niechirurgicznych metod walki z otyłością.

23.06.2016
Zobacz także
  • Jak chirurgicznie leczyć otyłość?
  • Diety odchudzające – rodzaje i bezpieczeństwo
  • Rodzaje operacji
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta